DRONE İLE İLAÇLAMA

Drone ile ilaçlama neden tercih edilmelidir?

Arazi şekline, eğimine, sulama boruları ve tabancalarına, çamura, uzun boylu bitkilere bağlı kalmaksızın tarla ve bahçe bitkilerine, ağaçlara ilaçlama ve gübreleme yapabildiği için kara araçlarına göre daha kullanışlı olduğu için tercih edilmelidir.

Drone İle ilaçlama ilaç-gübre tasarrufu sağlar mı?

Drone ile ilaçlamada kullanılan su miktarı kara araçlarına göre daha azdır. Suyun az olmasından dolayı daha yoğun ve koyu bir kıvamda olduğu için uygulama yapılan yaprak yüzeyinden akmaz. Akmayan her damla ilaçtan bitki fazlasıyla faydalanır. Akma olmadığı ve ilaç kaybı olmadığı için karışımdaki ilaç miktarı türüne, bitkiye ve hava durumuna göre azaltılarak uygulanır.

Bir günde kaç dekar arazi ilaçlanabilir?

Bu kullanılacak olan dronun kapasitesine göre değişmektedir. 10 litrelik drone ile 400-500 dekar, 20 litrelik drone ile 750-800 dekar, 30 litrelik drone ile 1.100-1.200 dekar, 40 litrelik drone ile 1.500 dekara kadar ilaçlama yapılabilmektedir. Bu değerler büyük tarla ve rüzgarsız hava koşullarında geçerlidir. Arazinin büyüklüğü, eğimi ve hava koşulları bu değerlerin yarıya kadar düşmesine sebep olabilmektedir.

İlaçlama dronları ile başka hangi uygulamalar yapılabilir?

İlaçlama dronları tarım ilacı uygulama dışında sıvı bitki besin elementlerinin uygulamasında da kullanılmaktadır. Ayrıca sıvı deposu değiştirilip yerine katı gübre deposu (serpme deposu) takılarak granül gübre ve tohum saçma işlemleri de yapılabilir.

Hangi hava koşullarında ilaçlama-gübreleme yapmıyorsunuz?

Rüzgarın 25 km/saat’i, sıcaklığın 35˚C’yi geçtiği veya 10-15˚C’nin altında olduğu hava koşulların ilaçlar etkisini yitirdiği için ilaçlama işlemini yapmıyoruz. Gübreleme ve tohum saçma işlemlerinde rüzgar hızının 30 km/saat’i geçtiği koşullarda işlemi yapmıyor veya operasyona ara veriyoruz.

İlaçlama veya gübreleme uygulamaları sadece gündüz mü yapılıyor?

Uygulamaların yoğunluk kazandığı yaz sezonunda hava sıcaklıkları yükselmeye başladığında sabah erken saatler ile akşamüstü geç saatleri tercih ediyoruz. Sezon yoğunluğu veya operasyonun durumuna göre akşam saatlerinde de uygulama yapabiliyoruz.

Uçuş yapan pilotlarınızın eğitim düzeyi nedir?

TDT bünyesinde uygulama yapan bütün pilotlarımız Ziraat eğitimi almış (Mühendis-Tekniker) kişilerdir. Pilotlarımızın tamında Tarım İl Müdürlüğünden alınmış “Profesyonel Uygulayıcı Belgesi” bulunmakta ve hepsi İHA-1 veya İHA-2 Ticari Uçuş Lisansına sahip konusunda tecrübeli kişilerden oluşmaktadır.

Hangi bitkileri ilaçlıyorsunuz?

Türkiye genelinde ekilen hemen hemen bütün Tarla Bitkileri (Buğday, Mısır, Pirinç, Kanola, Şekerpancarı, Patates, Ayçiçeği, Pamuk vb.), Bahçe Bitkileri (Domates, biber, kavun, karpuz, marul vb.) ve Ağaçlar (Zeytin, Ceviz, Badem, Elma, Şeftali vb.) ilaçlanabilmektedir.

Her ilaç ve bitki besleme ürününü uygulayabiliyor musunuz?

Ağaç ilaçlamalarında kullanılan Toz Bordo Bulamacı ve Toz Kaolin dışında hemen hemen bütün ilaçlar rahatça uygulanabilmektedir. Birkaç ilaç ve bitki besleme ürünü karıştırılacaksa bu konuda uygulamayı yapacak pilot ile önceden konuşulması ve kullanılacak ürünler hakkında bir ön görüşme yapılmasını istiyoruz. Bazı karışımlar ve kullanılacak dozlar ters reaksiyon verebilmektedir.

Tarla komşum dronla ilaçlama yaptırdı ama memnun kalmadı. Size neden güvenmeliyim?

TDT Tarımsal Drone Teknolojileri olarak drone ile ilaçlamaya şirket bünyesindeki Sun Ceviz ve Tarımcılık’a ait tarım arazilerinde başladık. Uçuş parametrelerimizi bu arazilerde oluşturduk. Her bitki çeşidine ve hava şartına göre bu değerler farklılık göstermektedir. Bünyemizde çalışan ve çalışacak bütün pilotlara bu parametreler öğretilerek kendi içimizdeki değişmez kanunları oluşturduk. Bütün bu değerlere göre ilaçlama yapıldığı için bugüne kadar başarısız ve problemli uçuşumuz olmamıştır. Referansımız çalıştığımız çiftçilerimizdir.

İlaçlama yapmadan önce hangi bilgilere ihtiyacınız bulunmaktadır?

• Hangi bitkide ne ilaçlaması yapılacağı
• Hangi ilaçların kullanılacağı
• Arazinin kaç parça olduğu
• Arazinin-Arazilerin konum bilgileri (Hava durumu kontrolü ve ulaşım için)

AGREMO

Agremo analizleri nasıl yapılır?

AGREMO Görüntüleme dronları ile yapılan haritalama işleminde elde edilen fotoğrafları kullanır. Çekilen fotoğraflar AGREMO’nun görüntü birleştirme aracıyla birleştirilerek Ortofoto adı verilen yüksek çözünürlükteki büyük fotoğraf elde edilir. Bu fotoğraf otomatik olarak AGREMO sisteminde koordinatlarına oturarak analize hazır hale gelir. Arazi sınırları işaretlendikten sonra istenilen analiz yapılır.

Agremo analizleri için hangi kameralar kullanılabilir?

AGREMO, RGB ve Multispectral sensörler ile çalışır. Analizler için 12 MP çözünürlük yeterli olsa da 20 MP ve üzeri çözünürlükteki kameralar tercih edilmektedir. GEOTIFF formatında konumlandırma yapabilen dronelar kullanılarak çekilen görüntüler coğrafi bilgi sistemi üzerinde fotoğrafları tam konumlandırabilmektedir. Uyumlu kamera ve drone listesi için buraya tıklayınız.

Agremo analizleri için mutlaka multispectral kameralı drone mu lazım?

AGREMO; Yapay Zeka, Makine Öğrenmesi ve Makine Görmesi teknolojilerini kullanarak analiz yapar. Sistem RGB kameralarla da eğitildiği için Multispectral kamera kullanmak şart değildir. Multispectral kameralı drone kullanılarak daha profesyonel çalışma yapılmış olur.

Agremo analizleri ile uydu analizleri arasındaki farklar nelerdir?

Uydu görüntülerinden yapılan analizler, uydu görüntüsü çözünürlüklerinin drone görüntülerine göre daha düşük çözünürlükte olmasından dolayı tarım arazisi hakkında genel bir fikir veya NDVI (Normalize Edilmiş Fark Bitki Örtüsü İndeksi) görüntülemede kullanılabilmektedir. Drone görüntülerinin yüksek çözünürlükte olması tarım arazisinde hastalık, böcek zararı, yabancı ot, bitki sayımı, zarar görmüş bitkiler gibi Tespitlerin yapılmasında rahatça kullanılabilmektedir.

Agremo hastalık veya zararlının adını söylüyor mu?

Hayır. AGREMO şu an sadece sorunlu olan bölgeleri Tespit etmektedir. Sorunun adını henüz söylemiyor.

Agremo için analiz görüntülemeleri ne sıklıkla kaç defa yapılmalıdır?

Analiz için gereken görüntüler bitki çeşidine ve bitkinin büyüme devresine göre belirlenmektedir. Biz özellikle yabancı ot ilaçlamaları öncesi, gübreleme öncesi ve sonrası, hasat öncesi şeklinde en az 4 görüntüleme şeklinde planlıyoruz.

Agremo reçetelerini nasıl kullanabilirim?

AGREMO ile yapılan analizler sonucunda sonuç raporu oluşmaktadır. Yapılan analize ve bitki türüne göre kullanılabilecek Araçlar vardır. Örneğin Yabancı Ot Analizi sonucuna göre Değişken Oranlı İlaçlama aracı, Bitki Gücü ve Bitki Stresi Analizi sonuçlarına göre Değişken Oranlı Gübreleme ve Değişken Oranlı Bitki Besleme püskürtme araçları kullanılabilmektedir. Bu Araçlar ile oluşturacağınız Uygulama Haritalarını Isobus sistemli İlaçlama ve Gübreleme Makineleri yanında İlaçlama Dronlarında kullanabilirsiniz.

Değişken oranlı ilaçlama-gübreleme bana ne sağlar?

Girdi maliyetlerinin arttığı günümüzde her bir litre ilacın ve her 1 kg gübrenin değeri önem kazanmıştır. Üretim maliyetlerinin azaltılması için tarlanızın ihtiyaç duyduğu miktarı ihtiyaç duyduğu yere uygulayarak gereksiz girdi kullanmanın önüne geçilmiş olur. Bu da size verim ve kazanç olarak geri döner.

Agremo sadece bilgisayarda mı kullanılır?

AGREMO’da bilgisayara kurulan bir program olmayıp internet tarayıcısı üzerinden çalışmaktadır. Bilgisayar sadece görüntü yüklemek için kullanılır. Bunun dışında bütün işlemler bilgisayar, tablet ve telefon aracılığıyla yapılıp takibi yapılabilmektedir. Görüntü birleştirme gibi güç ve performans gerektiren işlemi AGREMO serverlarında gerçekleştiği için performans bilgisayarına ihtiyaç duymaz.

Agremo ile hangi bitkilerin analizleri yapılmaktadır?

AGREMO ile hemen hemen bütün tarla bitkilerinin analizleri yapılabilmektedir. Ağaçlarda ise Sayım ve Bitki Sağlığı analizleri yapılabilmektedir.